قوی ترین چربی سوز دنیا (بلوبری)

قوی ترین چربی سوز و قوی ترین دشمن چربی دنیا

بلوبری یا تمشک آبی

بلوبری یا تمشک آبی این میوه پرجنب و جوش ممکن است کوچک باشد اما وقتی از نظر تغذیه بررسی می شود  خدمت بسیار زیاد با خواص جدی در خود جای داده است. از این میوه اغلب غفلت می شود و تحت الشعاع دیگر میوه های بری Berry قرار می گیرد، بلوبری یکی از میوه هایی است که بیشتر مغذی است و آنتی اکسیدان بسیار بالائی نسبت به هر میوه ای در جهان داراست و نشان داده است که برای افزایش سلامت مغز و نگهداری از قلب بسیار مفید است.

علاوه بر این، مورد بسیار جالب علاوه بر لیست بلند مزایای سلامتی بلوبری یا تمشک آبی ، این است که بلوبری فوق العاده شیرین و خوشمزه است اما بسیار کم کالری است.

حال سوال این است که چرا این میوه به عنوان رژیم موثر است و باید از آن استفاده نمود؟

ادامه مطلب را دنبال کنید تا در مورد مزایای بسیار بلوبری بیاموزید و چیزهای مختلف و خلاقانه در مورد استفاده از این غذای شگفت انگیز پیدا کنید.

هفت مورد از مزایای سلامت بلوبری (تمشک آبی)

با توجه به مزایای سلامت بلوبری در مورد چگونگی بهره مندی از این میوه چه نظری دارید؟

در اینجا به هفت مورد از مزایای آن اشاره مینمائیم:

  1. بالابردن آنتی اکسیدان ها
  2. کمک به مبارزه با سرطان
  3. کاهش وزن
  4. تقویت سلامت مغز
  5. کاهش التهاب
  6. کمک به هضم غذا
  7. کمک به سلامت قلب

کاهش وزن – لاغری

بالا بردن آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که با رادیکال های آزاد مضر در بدن مبارزه می کنند و منجر به سلامتی بیشتر می شوند. در واقع ، آنتی اکسیدان ها نه تنها از آسیب سلول جلوگیری می کنند بلکه بدن را از انواع بیماری های مختلف و مزمن مانند سرطان ، بیماری های قلبی و دیابت محافظت می کند.

بلوبری پادشاه آنتی اکسیدان ها

بلوبری بهترین منبع آنتی اکسیدان ها است . دریک مطالعه تحقیقاتی در چین ظرفیت آنتی اکسیدان بلوبری ، تمشک و توت فرنگیی را با یکدیگر مقایسه کردند و دریافتند که بلوبری نه تنها دارای بالاترین ظرفیت آنتی اکسیدان است ، بلکه شامل بسیاری از انواع خاص آنتی اکسیدان ها است که از جمله آنها به فنل ها (phenols) ، فلانوئیدها (flavonoids) و آنتوسیانین ها  (anthocyanins) می توان اشاره نمود.

همچنین آنتی اکسیدان ها در بخصوص بلوبری وحشی زیاد است.

بعنوان مثال :  مطالعه ای در مجله تغذیه بریتانیا نشان داد استفاده از پودر بلوبری وحشی باعث افزایش سطح سرم آنتی اکسیدان در بدن شرکت کنندگان به میزان ۸٫۵ درصد بعد از یک ساعت از مصرف شد.

همچنین نتایج یک مطالعه روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد که آنتوسیانین های تمشک آبی (بلوبری) در هر دو مدل چاقی ناشی از رژیم غذایی و چاقی ژنتیکی به کاهش وزن کمک می کند.

 پس از ۹۰ روز تغذیه‏ ی موش‏ها با رژیم حاوی تمشک آبی، کاهش چشمگیری در چربی‏ ها به خصوص چربی‏ های شکمی، تری‏ گلیسیرید و کلسترول مشاهده شد. محققان دانشگاه تگزاس عقیده دارند که تمشک آبی سلول های چربی را از بین می برد. بر­مبنای تحقیقاتی که مجله‏ ی Experimental Biology در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد، کاهش سلول‏های چربی در موش‏های تغذیه شده با دوز بالای تمشک آبی، ۷۳ درصد و در موش‏های تغذیه شده با دوز پایین،۲۷ درصد است. پلی فنول های این میوه، با آدیپوجنسیس(شکل گیری سلول های چربی) مبارزه کرده و سنتز و ذخیره سازی چربی را کاهش می دهد.

مطالعات دیگری نشان می دهد که کاتچین بلوبری (تمشک آبی) ، میزان چربی شکمی و وزن کل را کاهش می دهد. این ترکیب، ژن چربی سوز ناحیه ی شکم را فعال کرده و به این ترتیب به کاهش وزن و از دست دادن چربی کمک می کند. تمشک آبی، کم کالری و حاوی مقادیر زیادی فیبر و آب است. یک فنجان تمشک آبی حاوی ۳٫۶ گرم فیبر و ۱۲۵ گرم آب است. فیبر این میوه با کاهش سرعت هضم مواد غذایی به رفع گرسنگی کمک کرده و به همین سبب موجب کاهش وزن هم می ‏شود.

در نگاهی دیگر بلوبری (تمشک آبی) با ۳٫۶ گرم فیبر در هر فنجان می تواند به نیاز بدن شما به  فیبر کمک کند که باعث منظم کردن و هضم سالم غذا می شود.

هنگامی که شما فیبر می خورید، در دستگاه گوارش شما بدون اینکه هضم شود سفر می کند و  به مواد دفعی از بدن برای منظم کردن دستگاه گوارش اضافه می شود.

در واقع، یک تجزیه و تحلیل در مجله جهانی گاسترواندرولوژی Gastroenterology به نتایج پنج آزمایش مطالعاتی نگاهی داشت و دریافت که افزایش مصرف فیبرهای رژیمی باعث افزایش میزان دفعات مدفوع در افراد مبتلا به یبوست می شود. و مسلما این نیز یکی از عوامل بسیار موثر در کاهش وزن در افراد است.

همچنین بلوبری در بالا بردن متابولیسم بدن بسیار موثر است

 

در نیوشا بلوبری به صورت دمنوش درآمده است که حتی بخاطر عصاره گیری خاص از اثر بخشی بسیار ویژه ای در کاهش وزن برخوردار میباشد.

دمنوش تمشک آبی 2 (بلوبری) Blueberry -

چای بلوبری نیوشا